Enter your keyword

Abu Zabi na Talerzu – z Serii jak Żyją Inni

Abu Zabi na Talerzu – z Serii jak Żyją Inni

Abu Zabi na Talerzu – z Serii jak Żyją Inni

Podczas pobytu w Dubaju – o którym możesz poczytać we wpisie Dubaj na Talerzu, miałam sposobność wybrania się na jeden dzień do sąsiedniego, rownież mieszczącego się w Zatoce Perskiej emiratu, a mianowicie Abu Zabi. Jest to stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jednocześnie największy oraz najbogatszy emirat, który warto odwiedzić podczas wojażowania w tych rejonach. We wpisie tym chcę Wam powiedzieć o kilku miejscach, które według mnie warto w Abu Zabi odwiedzić oraz o moich odczuciach na temat tego emiratu.

O czym pamiętać wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich warto pamiętać, że to kraj muzułmański zatem obowiązujące zasady są nieco inne niż nasze:

  • w sklepach czy w restauracjach nie można kupić alkoholu no chyba, że te sklepy lub restauracje znajdują się w hotelach, tam jest go pod dostatkiem
  • aby zwiedzić meczet należy zakryć nogi, ramiona i włosy
  • różnica czasu UTC/GMT +4 godziny
  • są zupełnie inne wtyczki elektryczne, a dokładnie typu brytyjskiego
  • obowiązująca waluta to dirham (1 dirham to  1.05 zł – sierpień 2016)
  • po przylocie otrzymujemy na lotnisku bezpłatną wizę
  • nie rozmawiamy głośno o i nie krytykujemy innych wyznań/religii w tym islamu, obowiązuje tolerancja religijna

Co zobaczyć

Meczet Szejka Zayed’a – nowoczesny i  największy meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ogromny! tak aby łatwiej było sobie wyobrazić jak ogromny, to jednocześnie w meczecie może przebywać 40.000 ludzi. Pomimo swojej nowoczesności miejsce to zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Zbudowane jest z marmuru, złota i szlachetnych kamieni. Jest piękne, aczkolwiek jak dla mnie zbyt mało zieleni i latem jest bardzo bardzo gorąco (40-50°C)

Heritage Village (Tradycyjna Wioska) – tutaj poznasz tradycyjne strony dawnego i niełatwego życia na pustyni. Codzienne zmagania z brakiem wody, ekstremalnymi upałami czy zdobywaniem pożywienia. Można tu kupić lokalne pyszne dobrocie takie jak zioła, daktyle i piękne paszminy (szal).

Targ Daktyli i innych egzotycznych dobroci – zdecydowanie moje ulubione miejsce! Daktyle można wcinać za darmo i wybrać sobie ulubione. Jest wiele różnych rodzajów. A uwierzcie mi na słowo jest ich tam niezliczone ilości i wszystkie pyszne.

Hotel “Emirates Palace” – największy i najbardziej luksusowy hotel na świecie, choć bardziej pałac niż hotel, stąd też dlatego tak go zwą. Zbudowany między innymi z marmuru i złota. Możesz być gościem koralowym, perłowym lub diamentowym. Nawet nie musisz się sama ubierać, bo masz od tego kamerdynera. Wewnątrz znajdują się między innymi centrum najbardziej luksusowych sieci sklepów, prywatna plaża, park urządzony na styl różnych plaż nadmorskich.  W hotelu można się porozumieć w 50 językach świata. Hotel przyciaga najbogatszych gości świata i oczywiście elitę polityczną.

Etihad Towers – jest to kompleks pięciu bardzo nowoczesnych, wysokich i bardzo cool budynków/wieżowców mieszczących się na przeciwko hotelu Emirates Palace. Mierzą one do 300 metrów wysokości. Jak są tu zwolennicy filmu Szybcy i Wściekli to tu właśnie była filmowana 7 część filmu w 2015 roku.

Ferrari World (Świat Ferrari) park rozrywki, jedyny tego rodzaju park na całym świecie “owej” samochodowej marki. Można nacieszyć oko wieloma modelami i dla rządnych wrażeń znajduje się tam nawiększy rolercoaster na świecie. Z lotu ptaka park ma kształt logo ferrari – z góry robi mega wrażenie.

Moje odczucia

Jest to zupełnie inny świat. Miejsce gdzie ludzie mają w brud pieniędzy. Bogactwo jakie nam jest znane z tego, że ktoś ma fajny dom czy super samochód i firmę po prostu w porownaniu do tego co sie tam dzieje nie jest bogactwem, ale skromnością. Porównując do krajów rozwijających się, to powiedziałabym, że świat sie pomylił. Natura obdarzyła to miejsce czarnym diamentem. Nawet teraz jak to piszę i to już miesiąc po powrocie, to dalej towarzyszy mi zaskoczenie. Jak w 5 dekad można z wielbłąda wsiąść do ferrari i z lepianki przeprowadzić się do pałacu… życie zaskakuje.

 

Z perspektywy mojego obiektywu

Meczet Szejka Zayed’a

Collage_Fotor_Fotor

Etihad Towers & Ferrari World (Świat Ferrari)

Collage_Fotor_Fotor

Heritage Village (Tradycyjna Wioska)

Collage_Fotor_Fotor

Hotel “Emirates Palace”

Collage_Fotor

Targ daktyli

Collage_Fotor_Fotor

 

Related Posts