Enter your keyword

Chorwacja na Talerzu Część 3 – Dubrownik i Trsteno Istna Bajka

Chorwacja na Talerzu Część 3 – Dubrownik i Trsteno Istna Bajka

Chorwacja na Talerzu Część 3 – Dubrownik i Trsteno Istna Bajka

Komu w drogę temu czas. Zatem wojażujemy z Splitu i Podstrany na południe, zwiedzić Dubrownik, aboretum w Trsteno i okolice. Był to lipiec, było słońce, arbuzy, melony,  brzoskwinie, nektarynki, pachnące czerwone pomidory. Smaki i zapachy. Świeże i czyste powietrze, turkusowy Adriatyk no była istna bajka. Ale o tym już pisałam w części 1części 2. Pomimo, że chciałabym jeszcze więcej o tym pisać to dam Ci już spokój i skupię sie konkretach.

Dubrownik

Ach ten Dubrownik. Myślałam, że oszaleje jak jechałam samochodem na tych wysokościach. Przy mega stromym wybrzeżu. Magiczne widoki! No miasto z innego świata. Minimalnie kojarzy mi się z Lisboną. Moja subiektywna wizja. Jest oczywiście dużo mniejsze. No i wszędzie woda.

Dubrownik to miasto w południowej Chorwacji. Moje serce skradły: lokalna kuchnia, stare miasto, a tam zabytki, architektura, widoki, klimatyczne życie nocne. Skromnie mówiąc bajka. Aby zrównoważyć te  słodkości napisze wam szczerze, że niestety spotkałam mniej życzliwych ludzi niż tych o których pisałam  części 1 i części 2. Nie wiem czy wynika to z faktu, że Dubrownik jest turystycznie oblegany i wszystko jest nastawione na robienie kasy. Niestety zabrakło mi tu bezinteresownej serdeczności, jakości, zwyczajnej rozmowy na ulicy. W tych terenach odczuwa się dużo bardziej typowe nastawienie na pieniądz. Szkoda tylko, że tak bezpośrednio. Nie czuję się dobrze w takich klimatach. Bo cenię jakość płynącą z serca. Być może jej po prostu nie znalazłam, bo nie wierze, że jej tam nie ma.

W samym Dubrowniku warto odwiedzić stare miasto bo to właśnie tam znajdują się główne zabytki. Jest to średniowieczne miasto w całości zapisane jako zabytek. Zjawiskowe. Przechadzki po jego ulicach można porównać do innego wymiaru w czasie. Zawitania gdzieś dawno temu u Rzymian. Poza tym do zobaczenia pałace, kościoły, klasztory, zabytkowe studnie, kolumna Rolanda.

Trsteno

Bajeczna wioska położona 20 kilometrów od Dubrownika. Miejsce słynie z najstarszych ogrodów botanicznych w Chorwacji, zabytku krajobrazowego. Najpiękniejszego w Europie. Zachwyciło mnie możliwość podziwiania roślin pochodzących ze wszystkich kontynentów. Setki gatunków roślin. Nietuzinkowe miejsce. Nie wiem czy znacie Game of Trones (Gra o tron)? Właśnie w tym parku w większosci filmowano. Nie jestem zaskoczona. Widoki i klimat wybitnie nieziemskie.

Zakwaterowanie

Spanie było w Trsteno. Szukałam pytając. Choć bardzo pomocne zdało się być booking.com. Zamawiałam 2 godziny przed dojazdem. Zauważyłam ze booking.com sprawdza się w takich ostatnich minutach. Fajnym pomysłem było sprawdzenie gdzie jest dostępne zakwaterowanie i podjechanie tam. Pytając czy są wolne pokoje tak na ostatnia chwile można uzyskać świetną cenę. To dlatego, że właścicielom zależy by pokój nie stal pusty. Także pytać pytać pytać! Mam dla Ciebie jeszcze jedna podpowiedź. Jest super strona quidco.co.uk. Jak zamawiasz na zakwaterowanie na przykład przez booking.com to jak wejdziesz na booking.com przez quidco.co.uk wtedy masz dodatkowa często nawet do 15% zniżki.

Jedzenie

W samym Trsteno jest jedna restauracja przy głównej ulicy: Konoba Canossa. Bardziej rybna i mięsna niż wegańska. Oczywiście serwuje sałatki i inne warzywne przystawki, wiec można coś przegryźć. Jeżeli planujesz typowo wegańsko jeść wtedy polecam zaopatrzyć się w przysmaki w Dubrowniku. W Trsteno nie ma sklepu! Jest jedynie jeszcze kafejka w drodze do ogrodów botanicznych, gdzie można się napić chłodnego napoju. W drodze do parku w ciągu dnia jest stoisko, gdzie Pani sprzedaje dzikie zioła takie jak lawenda, oregano, bazylię. Można także kupić lawendowy, rozmarynowy, pomarańczowy miód. Wszelakie dżemy. Wszystko własnej roboty. Naturalne. Pyszne.

Co robić

Spacerować, oddychać, medytować, ćwiczyć jogę, napawać się widokami, pływać. Po prostu być.

Collage_Fotor

Collage_FotorCollage_Fotor

Related Posts