Enter your keyword

Gozo na Talerzu – Wyspy Maltańskie Część 1 – i Co By Tu Zjeść

Gozo na Talerzu – Wyspy Maltańskie Część 1 – i Co By Tu Zjeść

Gozo na Talerzu – Wyspy Maltańskie Część 1 – i Co By Tu Zjeść

Malta – państwo miasto położone na morzu śródziemnomorskim. Składa się z 3 wysp. Malta, Gozo i Comino. Gozo jest to najbardziej wysunięta na północny zachód wyspa. Właśnie od tej wyspy zaczęłam maltańskie wojaże. Choć lądowanie możliwe jest jedynie na głównej wyspie, czyli Malcie, gdyż tylko tam jest lotnisko. No chyba, że lądujesz helikopterem. Zatem po wylądowaniu na Malcie kierunek prom i Gozo (24 euro w dwie strony za 2 osoby i samochód – płatne przy powrocie). Gozo to malutka wysepka z lokalną stolicą “Victoria” (Rabat) i kilkoma wioseczkami. Ruch na wyspach jest lewostronny tak samo jak między innymi w Wielkiej Brytani. Z tym pól biedy. Jedyne co to kultura jeżdżenia mega chaotyczna. Oraz deficyt znaków drogowych. Podobnie jak w państwach azjatyckich czy afrykańskich. Co do języka, językiem urzędowym oprócz maltańskiego jest język angielski. To pewnie wynika z faktu, że Wielka Brytania była ostatnim kolonizatorem przez wiele lat.

Zakwaterowanie

Bajeczne wegańskie/wegetariańskie bed & brekafast (pensjonat) “Pane i Marmelatta” . Znajduje się w miejscowości Xaghra. Prowadzone przez uroczą włoską parę Giuli i Alessio – oboje są weganami. Przede wszystkim ze względów etycznych. Piękne serduszka. Mieszkają w klimatycznej, wapiennej i rustykalnej willi. Gdzie schłodzić się można w oczyszczanym naturalną solą basenem. Co więcej w cenie noclegu serwują codzień rano świeżo przyrządzane ekologiczne, wegańskie i pyszne śniadanie. Od cieciorkowego omletu po pyszne łubinowe ravioli (tak łubinowe nie pomyliłam się). Świeżo robione mleka roślinne. No bo gdzie bezgrzeszna rozpusta bawi sie lepiej niż na wsi z roślinkami. Był jeden mały problem z ciepłą wodą jednego dnia. Nie było słoneczka i panele słoneczne zawiodły. Rektyfikacja problemu nastąpiła w przeciągu 40 minut, gdyż właściciele maja system zastępczy.

Xaghra – to mała miejscowość. Ma swój klimat. Od pensjonatu 15 minutowy spacer do lokalnych kilku sklepów i restauracji. Także blisko do plaży. Podczas spaceru można podziwiać winnice, migdałowce, figi, kaktusy z których gruszek przyrządza się pyszną marmoladę. Uczucie jakie mi towarzyszyło podczas pobytu to wrażenie jakbym była w azjatyckim pustynnym kraju. Dla mnie zbyt mało kolorów w tym kolorowych kwiatów – choć to w odniesieniu do Malty w ogóle. To tylko moje uczucie.

Jedzonko

W Xaghra – Restauracje? Mięcho, mięcho i mięcho! Bardzo mięsna nacja. Bynajmniej Ci co je jedzą się najedzą. Choć nie powiem można trafić na restauracje gdzie serwują bezglutenowy makaron z warzywami czy pyszną sałatkę. Raj dla zwolenników owoców morza. W Victorii czyli stolicy większy wybór. Choć warto się zaopatrzyć w odrobinę jedzonka jak lubisz wieczorne przekąski. Bo naokoło pensjonatu cichosza. W Victorii – co do restauracji próbowałam jedzonka w  “il – panzier”  – sycylijska restauracja. Jedzonko serwowane jest bardzo dobrej jakości. Jest kilka bezglutenowych i wegetariańskich potraw. Polecam zadzwonić przed wizytą bo nie jest cały czas otwarta. Cenowo po tej wyższej stronie. Poza tym podsyłam fajną stronę z listą wegetariankach i wegańskich sklepów i restauracji: vegan malta

Co robiłam

Dużo spacerowałam, zwiedzałam, zagubiłam się wielokrotnie w tych zakręconych uliczkach. Podziwiałam lokalną przyrodę, nie pływałam, gdyż w kwietniu za zimno. Choć nie powiem byli odważni. Podziwiałam. Warto wybrać się łodzią i zobaczyć Lazurowe okno – jedną z głownych atrakcji Gozo. Magiczna niebieska woda. Warto odwiedzić Victorię (Rabat) – główne miasto nazywane stolicą Gozo. Albo umówić się z Dorrane, malarką na wyzwanie plastyczne. Resztę pozostawię Tobie i Twojej wyobraźni.

Oto Gozo z perspektywy mojego obiektywu:

Collage_Fotor

Collage_Fotor

Collage_Fotor

Collage_Fotor

 

Related Posts